- Szczegóły
W jakim miejscu naszyć naszywki na mundurze harcerskim?
Przynależność do organizacji skautowskich łączy się z noszeniem munduru o specjalnym kroju i barwie. W Polsce osoby zainteresowane przygodą z harcerstwem mogą przystąpić do jednego z dwóch związków – ZHP (Związku Harcerstwa Polskiego) albo ZHR (Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej), a w każdym z nich obowiązują nieco inne reguły zarówno, jeżeli chodzi o kolor stroju i jego fason, jak i zasady umieszczania naszywek na ubrania. Sporo różnic pojawia się też w wyglądzie samych naszywek. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Naszywki na mundurach ZHP
Najważniejszym miejscem munduru harcerskiego jest lewa pierś, gdzie umieszcza się srebrną lilijkę, a po złożeniu przyrzeczenia Krzyż Harcerski. Zuchy noszą w tym miejscu Znaczek Zucha. Prawy rękaw munduru to miejsce na naszywki wskazujące na posiadane specjalności pod nimi przyszywa się oznaczenia tropów, a niżej znaki sprawności. Na lewym rękawie mocuje się herb miasta, gminy albo powiatu, a pod nim powinna się znaleźć naszywka środowiskowa, a więc oznaczenie drużyny, hufca czy chorągwi. Pod nim harcerze-instruktorzy ZHP noszą haftowaną lilijkę o barwie związanej z posiadanym stopniem. Dół rękawa to przestrzeń na krokiewki. Na prawej piersi munduru lokują się oznaczenia wyzwań oraz odznaki honorowe. W formie paska umieszcza się też plakietki okolicznościowe.
Naszywki na mundurach ZHR
Na mundurach harcerzy ZHR oznaczenia pojawiają się w podobnych miejscach. Krzyż Harcerski albo Znaczek Zucha umieszcza się na lewej piersi. Pod nim naszywa się Odznakę Harcerstwa Starszego. Prawa pierś to miejsce, gdzie mocowane są podłużne plakietki organizacyjne. Na lewym rękawie znajdują się plakietki środowiskowe, a u instruktorów również haftowane lilijki. Prawy rękaw munduru ZHR to oznaczenia sprawności oraz plakietki okolicznościowe czy symbole odbytych szkoleń i kursów.